Herkese Merhaba

“Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür. Ama kimse önce kendisini değiştirmeyi düşünmez.” V.HUGO

Önceki sayıda satışlarınızı ikiye katlamanın hangi yöntemler ile olacağından bahsetmiştim. Bu hafta sizlere bunları nasıl pratik satış hayatımıza aktaracağımızdan bahsetmek istiyorum.
Geçen haftaki mantramız “İlişki-sadakat” hedefi başarıya ulaştıracak tek uzun vadeli plandır demiştik. Bu bir ütopya değil, bu gerçekleşebilir bir durum. Herkesin merak ettiği ve formülünü bulmaya çalıştığı bir konu var: “Satışta Nasıl Başarılı Olunur”
Bu sorunun formülü aslında satış tekniğinizde değilde satış felsefeniz ve tutumlarınızın satış stratejilerinizi nasıl etkilediği ile açıklığa kavuşacaktır. “Kotanızı doldurmak için” değil de “Yardım etmek için sattığınızı” anladığınız zaman satış sizin olacaktır.
Şimdi sizlere, satışta başarı için “Gerçeklikleri ve Stratejileri” açıklayacağım ve size düşen, sattığınız her neyse onunla ilgili olarak bunların her biri için bir uygulama planı yapmak.
1. Sevilen biri olun ve öyle kalın. Müşteriler önce sizi alır. Şirketinizi ya da ürününüzü satmadan önce kendinizi satın. Sizi severlerse sizden satın alırlar.
2. Rakiplerinizden farklı olarak yaptığınız şeylerin bir listesini çıkarın. Listede bir şey var mı? Çoğu kişinin boş bir sayfası oluyor. Sayfada bir şey yoksa yaratıcı olup yepyeni bir şey söyleyin. Şöyle başlayabilirsiniz. Yeni sorular sorun. Rakiplerinizin sormadığı sorular sorun başlanacak yer burasıdır.
3. Yeni bir itiraz yok. Hepsinden kurtulun. Defalarca kez duyduğunuz engellerin ve itirazların bir listesini çıkarın. İlgilenmiyorum, mevcut firmamdan şirketimden memnunum, fiyat çok yüksek, bütçe yok, teklif gönderin vesaire vesaire. Sonra da kazanacak cevapları düşünün ve şu anda kullandıklarınızın yerine onları kullanın.
4. Öğrenir öğrenmez deneyin. Bir stratejiyi ya da satış tekniğini dinledikten sonra aynı saat içinde kullanmaya çalışın. Dinledikten sonra yapmak ustalaşmaya götürür.
5. Öğrendiklerinizi değiştirin. Kendi kişiliğinize ve tarzınıza adapte edin. Kişiliğinize ve tarzınıza uygun şekilde yapın. Yani kendiniz olun.
6. Her sabah tutum çalışması yaparak olumlu bir zihinsel tavır oluşturun ve sürdürün.
7. Öğrenci kalın. Mümkünse alçak gönüllü bir öğrenci. Yaptığınız işte ustalaşmanın en iyi yolu hayatınız boyunca “çalışma” yı “pratik” le birleştirmektir.
Ve en önemli madde 8. Her şeyi bir anda yapamazsınız. Çünkü beyniniz bunu kaldırmaz. Ama her gün biraz yapabilirsiniz. Bildiğiniz gibi “damlaya damlaya göl olur.” Ama bu söze çok az kişi itibar ediyor. Her gün bir şey yaparsanız bir yılın sonunda çok şey yapmış olursunuz. Her gün hiçbir şey yapmazsanız bir yılın sonunda hiçbir şey yapmamış olursunuz. Satışta bir günde iyi olamazsınız satışta günden güne iyi olacaksınız.
Ama bu arada bu işi kendi başlarına yapacak olanlar sizi geçeceklerdir.

En iyi olmayı bekliyorsanız elinizden gelenin en iyisini yapmalı ve oraya ulaşmak için en fazla çabayı göstermelisiniz. Durumunuz için şansa güvenmeyin. Çok çalışma şans getirir.