Ne Kadar Farklısınız?

“Anlatır ve gösterirsen, düşünen bir insanı kazanırsın. Anlamaya ve görmeye mecbur edersen, düşünen bir insanı yitirirsin.” Anonim

Ne Kadar Farklısınız?

İçinde bulunduğumuz yüzyılda fark yaratmak adına ne yapıyorsunuz? Evet sizi duyar gibi oluyorum. Ne farkı??? Bu da bir yaşam felsefesi, tabi ki fark yaratmamak ve standart bir hayat sürdürmek de bir kişisel felsefe. Eğer içinde bulunduğunuz sonuçlardan zevk almıyorsanız, evet zevk almıyorsanız, ne kadar farklı olduğunuzu gözden geçirmenin zamanı geldi. Sakın ne yapabilirim sistem bu, daha fazla hareket kabiliyeti yaratmıyor, oynacak yer kalmadı demeyin. Bu sonuçları değiştirmek tamamen sizin kişisel felsefenizin altında yatıyor. İlk mikrobu tanımlayan Akşemsettin veya dünyanın döndüğünü ilk keşfeden El Biruni veya matematikte ilk kez sıfırı kullanan Harezmi bizim kültürümüzün içerisinden gelen ilim adamları idi ve o günün koşulları ile bunu yapmayı başarma güçlerini kendilerinde bulmuşlardı. Neden biz farklılaşmayalım ki... Bu işin şu anda yaptığınız işi ne kadar değiştireceğini bir hayal etsenize. İç müşterilerinize yani iş arkadaşlarınıza, dış müşteriye olan davranışlarınızdaki yanısımaya. Evet. Ne kadar farklısınız? Müşterileriniz ya da muhtemel müşterileriniz hiç şöyle dedi mi? “Neden sizden almam gerektiğini söyleyin” Farklı olmak için “Hazırlıklı mısınız?” Standart katalog, fiyat listesi veya broşürünüz dışında ne vermeyi planlıyorsunuz. Bunu vermek üzere harekete geçtiğini an, işte o an, bir çok şeyi mümkün kılacak yeni aksiyon hayatınıza başlamış olacaksınız demektir. Bunlar neler mi?

  • Müşteriye çekici ve yaratıcı bir fikirle gidin.Mutlaka fikirleriniz olmalı.
  • İtirazlarına vereceğiniz cevapları önceden hazırlayın.
  • Bir sürpriziniz olsun. Hediye vermek ile ilgili değil müşterinizin istediğinin bir üst seviyesinde sürpriz.
  • Her aşamada cevaplarınızdan emin olun.
  • Sizden elde edeceği başarıyı müşterinin hayalinde canlandırın. Unutmayın İnsanlar kafalarında bir sonuç varsa satın alırlar.
  • Satın alma işaretlerini anlayın ve hissedin. Fiyat itirazı da bir satın alma işaretidir. Lütfen yenildiğinizi düşünmeyin.

Ama şunu asla unutmayın en baştan satışı yapacağınıza inanın. Bu sizin işte o sihirli kelime olan “Tutumunuz” ile ilgili, başka birşey ile ilgili değildir. Kendinize olan inanç sisteminiz başkalarını yani müşterilerinizi etkileyecektir

Bunu kendiniz için sadece kendiniz için yapmalısınız. En iyi baba olmaya çalışıyorsunuz en iyi anne olmaya çalışıyorsunuz en iyi satıcı olmaya çalışıyorsunuz veya başkaları için olabileceğinizin en iyisi olmak istiyorsanız yapacağınız ilk şey kendiniz için olabileceğiniz en iyi insan olmaktır. Tutum budur. Ve bunu hafif bencillik olarak görseniz de iddia ediyorum- ancak ve ancak kendiniz için olabileceğinizin en iyisi olduğunuzda, başkaları için de olabileceğinizin en iyisi olabilirsiniz.