Önce Vermenin Büyüsü...

“Satışta “hayır”, “henüz değil” anlamındadır!” Jeffrey Gitomer

Sevgi; “veriş-alış”tır. Alış-veriş değil. Önce vermek... Bu satışta da böyledir. Önce siz vermelisiniz. Sadakat için önce sadakat vermelisiniz. Ne istiyorsanız, önce siz vermelisiniz. Önce siz çaba göstermelisiniz.

Bu zor görünebilir, ama değildir. Hatta bunu yapmaya başladığınızda, insanların yüzlerindeki gülümsemeyi, size daha fazla değer verdiklerini gördüğünüzde, ne kadar doğru bir şey yaptığınızı anlarsınız. Bu veriş-alış döngüsüne girdiğinde, verimli ilişkiler hayatınıza anlam katar.

Çok basit bir örnek: asansöre veya bir binaya giriyorsunuz. Sizinle hemen hemen aynı zamanda gelen bir insana yol verdiğinizde ne oluyor? “Teşekkür ederim” cümlesini kazanıyorsunuz. Veya bir gülümseme. Ardında kazanç olan bir durumu neden kullanmayasınız ki? Veriş-alış bir ilişki doğurur.

Satışı düşündüğünüzde kendinize uygun pek çok örnek bulabilirsiniz. Mutlaka bir müşterinize çok iyi bir satışınınızın öncesinde ona verdiğiniz pek çok bilgi olmuştur – kendi işine yarayacak bilgiler – sadece sizin ürününüzün kullanım klavuzu değil... Belki müşterinize bir fikir verdiniz, ve çok hoşuna gitti. Veya sözleşmenizde olmamasına rağmen, ona geç sipariş verdiği halde mallarını zamanında yüklediniz. Veya kendi işiyle ilgili bir fuar haberini ona bildirdiniz. Bu örnekler ilişkileri sağlamlaştıran örneklerdir. Gerçekten değerli olanlar, isteyerek, rakiplerinizden farklı bir şekilde, ve müşterinizin işine yarayacak bilgilerdir – kendi işlerini geliştirmelerine yardımcı olacak bilgiler... Biraz yaratıcı olun ve mutlaka müşterinizi sevin. O zaman görmek için uğraşmanıza gerek kalmadan bu farklılıklar gözünüze çarpacaktır.

Satışlar ilişkilerle ayakta dururular... İnsanlara değer verin. İnsanlarla olan ilişkilerinize değer verin. Sadece daha fazla satış yapmak için değil, daha mutlu ve tatminkar bir hayat için...