Satışlarınızı İkiye Katlamak

“Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez.” MONTAIGNE

Satışta çok iyi olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Eminim öyledir. İyi para kazanıyorsunuz formunuzun zirvesindesiniz ekibin bir numarası sizsiniz, her ay en fazla primi siz alıyorsunuz. Peki gelişmeye yer yok mu? Bu yıl satış becerilerini ve satış gelirlerini ikiye katlamak için bir planınız var mı?

Çoğu insan iki katına çıkarmanın mümkün olduğuna bile inanmaz.

Peki nasıl olabilir bu, bunun bir sihirli formülü var mı? Nasıl daha iyi olurum? Satışları iki katına nasıl çıkarırım? diye soruyorsunuz.

Şimdi dikkatle bu kısmı okuyun; size sihirli formülü açıklayacağım. Bu bir görevimiz tehlike filmi gibi değil ama, plan yapılması gereken bir olay. Şimdi bu planı iki kısma ayıralım.

Bir, hareket formülü

Şimdi size formülün reçetesini veriyorum.

Bunu satışlarınızı ikiye katlamak için ilaç yerine kullanın. (Gülmeyin lütfen ve devam edin okumaya)
Yapmanız gereken ilk şey her günün başında olumlu tavır hakkında 15 dakika okumak. Sadece iki sayfa. Tavrınız yaptığınız her şeyi belirler. Oradan başlamazsanız hiçbir yere varamazsınız. Kendi kendinize şu testi yapın. Başarısızlıklarınız için sürekli başka şeyleri ve insanları suçluyorsanız olumsuz tavrınız yolunuza çıkıyor demektir

2. Her üç ayda bir satış kitabı okuyun. Okuyarak yeni satış bilgileri edinirsiniz.
3. Her üç ayda bir kişisel gelişim kitabı okuyun.
4. Bir satış kitabı okurken sesinizi kaydedin. Bir kitabı kendiniz kaydettiğinizde satış becerilerinde uzmanlaşacağınız gibi sunum becerilerinizi de duyacaksınız. Bu çok güçlü bir alıştırmadır. Haftada 30 dakika okuyun ve kaydedin. Yolda gidip gelirken her gün dinleyin. İlk kaydı dinlediğinizde “çok kötü” diyorsanız. O sizsiniz. Daha iyi olmak için daha çok çalışın.

5. Amaçlarınızı gözünüzün önüne yapıştırın ve günde iki kez söyleyin. Amaçlar sizin yol haritanızdır. Haritanız olmadan hiçbir yere varamazsınız.
Bildiğim kadarıyla Thomas Edison çalışan bir ampul icat edene kadar en azından 1000 kez denemiş ve yanılmıştır. Bazı satış elemanları üçüncü başarısızlıktan sonra işi bırakır. Ancak çoğu birinci ya da ikinci başarısızlıktan sonra işi bırakır.

iki, Gerçeklikler ile Stratejiler.

Yine iş çıktı değil mi? Elbette öyle. Ancak daha önce hiç öğrenmediğiniz ve denemediğiniz kadar öğrenip denemeye istekli olmak şartıyla, rakiplerinizi yeneceğinizi ve eskisinden daha fazlasını kazanacağınızı garanti ediyorum. Şimdikinden biraz daha çok çalışmalısınız. Öğrenmek yeni şeyler denemek çok çalışmak ve kazanmak birbirlerini tamamlar. Para kazandırır demeliydim. Bu formülde hiçbir satış tekniği yok. Tek başına nasıl satış yapacağınızı söylemiyor. Nasıl başaracağınızı söylüyor. Nasıl başaracağınızı öğrenirseniz satmak çok daha kolaylaşır. Nasıl başaracağınızı öğrenmeniz satış felsefenizle stratejinizi formüle etmenize ve açıklığa kavuşturmanıza yardımcı olur. “Kotanızı doldurmak için” değil de “Yardım etmek için sattığınızı” anladığınız zaman.

Şöyle düşünün. Diyelim ki Edison 753’üncü başarısızlığından sonra bırakmaya karar verdi. Mümkün değil! Onun bir hedefi vardı başarma hedefi. Sizin hedefiniz nedir? Çoğu satış elemanının hedefi bir “kota” ya da “satış planı” dır. Belirli sayıda satış yapın ve bunu belli bir zaman diliminde gerçekleştirin.

Pekiyi şöyle bir hedef kurgusu yapılsa nasıl olurdu: “Bu yıl mevcut müşterilerinizin yüzde 100’ünün sadık kalmasını sağlayın” gibi bir satış planı veya hedefi olsa? Bu nereden çıktı, bu ölçülmez ki diyeceksiniz. Hayır ölçülebilir. Ancak bunu uygulayanlar var. Kim mi? Gillette. Evet yakından tanıdık değil mi? Traş bıçağı üreticisinin satış danışmanlarının böyle bir hedefi var.

“İlişki-sadakat” hedefi başarıya ulaştıracak tek uzun vadeli plandır.