Tutumlarımız veya Tavrımız !!!

"Yaşadığın Her An, Kendini Eğitmen İçin Sana Eşsiz Bir Fırsat Sunuyor." Anonim

Herkese merhaba. Bu hafta hepimizin içinde bulunan ancak yapmayı unuttuğumuz TUTUMLARIMIZDAN ve onun başımıza neler açtığından bahsetmek istiyorum.

Önce bir kaç soru ile başlamak istiyorum.

  • Olumlu tavır nedir?
  • Olumlu tavrı nasıl elde edebilirsiniz?
  • Olumlu tavrı nasıl kazanırsınız?
  • Olumlu tavrı nasıl koruyabilirsiniz?
  • Tavır başarınız için ne kadar önemlidir?
  • Birini dinlerken biriyle konuşurken ya da işinizi yaparken tavır başarınız için ne kadar önemlidir?
  • Başarınız üzerinde yüzde 70 ile yüzde 100 etkisi olduğunu söyleyebilir misiniz?

Evet bu soruları eminim daha önce kendinize hiç sormadınız ya da sordunuz ama cavabını zahmetli bulduğunuz için vazgeçtiniz, aman sen de ile yine hayatınıza devam ettiniz. Olsun yine de hayatınız sağlıkla devam etsin de. Demek istediğim bu sorulardan da anlaşılacağı gibi tutumlarımızın veya tavrımızın hayatımızı ne kadar etkilediği ve hayat denen bu bulmaca içerisinde kendi iç devinimizi kontrol edip edemeyeceğimize deyinmek daha doğrusu parmak basmak istiyorum. (kaldır onu oradan...) Şimdi daha fazla ilerlemeden biraz zaman ayırıp kendi tavrınızı değerlendirmenizi istiyorum. Mesala bir 10 dakika bunu düşünmenizi istiyorum. Daha sonra geri kalan kısmını okumaya başlayın lütfen... Tavır kendinizi tanımanızla başlar. Kendinizi anlamanızla başlar. Başkaları size bir şey yaptığında ya da söylediğinde düşünüp veya düşünmeyip vermiş olduğunuz cevaplardır. Tepkidir. Tavır bir ilişkidir. Size olumlu tavrın tanımını yapayım: kendinizi düşünme biçiminize adama şekliniz. 10 dakika içerisinde bunları düşündüğünüzü veya hissetiğinizi umuyorum. Eğer öyleyse doğru yoldasınız demektir.

Tekrar edeyim. Olumlu tavrın sözlük tanımı: kendinizi düşünme biçiminize adama şekliniz. Bu tanımın en ilginç yanı da hem olumlu tavrın hem de olumsuz tavrın tanımı olması. Bu tavrı yani tutumu bu bülteni okuduktan sonra değiştirmeniz sözkonusu bile değil. Ben halen çabalıyorum. Ancak olumlu tavır düşünüp uyguladıkça günden güne gelişen ve hayata bakışınızı değiştiren bir unsur olduğunu size söyleyebilirim.

Kısaca;

Olumlu tavrı bir günde elde edemezsiniz. Olumlu tavrı zaman içinde verdiğiniz tepkilerle ve yaptığınız hareketlerle kazanırsınız. Bugüne kadar belki bir kere düşündünüz ya da hiç düşünmediniz bunu O aslında hep içinizde idi ve sizinle beraber yaşıyordu ve siz onun farkında değildiniz, oysa tutum herşey demektir. Bu bülten arkadaşlar olumlu tavırla- sizin olumlu tavrınızla ilgili. Ve bugün sizinle- dünyanın en önemli insanıyla ilgili bu bülteni paylaşmaktan büyük onur duyorum.